Ο 11ος Διεθνής Μαραθώνιος “Μέγας Αλέξανδρος” έχει περάσει στην ιστορία αφήνοντας ανάμεικτα συναισθήματα στους συμμετέχοντες.
Το μεγαλύτερο και κυρίαρχο συναίσθημα είναι αυτό της χαράς για την συμμετοχή σ΄ αυτόν τον τόσο σημαντικό σε αξία αγώνα που διοργανώνεται στην Βόρεια Ελλάδα. Ο καιρός ήταν ιδανικός και αποτέλεσε σύμμαχο στην προσπάθεια των αθλητών να απολύσουν μαζί με την ομορφιά και την ιδιαιτερότητα της διαδρομής και μια επίδοση σύμφωνη με την προσδοκία τους. Όμως το μεγάλο κέρδος αυτής της προσπάθειας, πέραν της συμμετοχής σε όλη αυτή τη γιορτή και βέβαια της εμπειρίας που αποκτά ο δρομέας μέσα από τέτοιες καταστάσεις, είναι ο τερματισμός. ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ…!!! για τον αγώνα σας και για την μεγάλη σας προσπάθεια. Ο Σύλλογος μας συμμετείχε με μια πολυπληθή ομάδα 26 αθλητών του οι οποίοι τερμάτισαν με επιτυχία και με πολύ καλές επιδόσεις τον αγώνα καταλαμβάνοντας σημαντικές θέσεις.

Συγκεκριμένα οι επιδόσεις τους είναι:
(Οι επιδόσεις αφορούν τον μικτό χρόνο. Μέχρι στιγμής δεν έχουν ανακοινωθεί από την διοργάνωση οι καθαροί χρόνοι)

53522 MELADIANOS IOANNIS 37:00

Για την Ιστορία πρώτος στον Μαραθώνιο τερμάτισε ο Κενυάτης Άμπελ Κίμπετ Ροπ, με χρόνο 2:17:41. Τον ακολούθησαν οι συμπατριώτες του Σίλας Κιπρόνο Τόο (2:17:54) και Μόουζες Κιπρούτο Κιμπίρε (2:18:10). Πρώτος Έλληνας στον τερματισμό και 5ος στην τελική κατάταξη, ήταν ο Κώστας Ρήγας, με χρόνο 2:29:49. Στις γυναίκες, πρώτη τερμάτισε η Χέλεν Τζεπκοσγκέι Κιμούτα, από την Κένυα, με χρόνο 2:41:50. Στη δεύτερη θέση ήταν Μαρία Βράιτς, από την Κροατία με χρόνο 2:52:29 και τρίτη η Ρουμάνα, Μαρία Μαγκνταλ Λούκα (2:58:42). Στα 10.000μ., πρώτος στους άνδρες ήταν ο Κενυάτης, Τζόελ Μάινα Μουάνγκι, με χρόνο 30.19, ενώ στη δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα, τερμάτισαν οι Ρώσοι, Ισκαντέρ Ιαντγκάροφ (30.42) και Πάβελ Αντίσκιν (31.04). Στις γυναίκες στα 10.000μ., πρώτη τερμάτισε η Ζίρα Κάτσερ, από την Ουγγαρία, με χρόνο 37.01. Στη δεύτερη θέση ήταν η Ρωσίδα, Ντάρια Τσουντάικινα (37.06) και στην τρίτη η Ελληνίδα και γνώριμη στον σύλλογο μας απο τις συμμετοχές στους αγώνες μας η Βασιλική Καραγεωργάκη (37.59).
Για περισσότερες πληροφορίες για τον αγώνα ανατρέξετε μέσα από την επίσημη ιστοσελίδα της διοργάνωσης http://www.atgm.gr/index.php/el/.
Συγχαρητήρια και πάλι σε όλους και καλή αποκατάσταση παιδιά!!!
Ο Σύλλογος μας, εκφραστής του δρομικού κινήματος και του μαζικού αθλητισμού στην πόλη μας, δηλώνει παρόν και συνεχίζει δυναμικά.
Εκ του Δ.Σ. του Συλλόγου “Xanthi Runners”