Μία μοναδική εμπειρία ζωής στην μεγαλύτερη δρομική νυχτερινή γιορτή της Ελλάδας, έζησαν στον 4ο Διεθνή Νυχτερινό Ημιμαραθώνιο Θεσσαλονίκης περίπου 21.000 δρομείς κάθε ηλικίας και φύλλου από 53 χώρες, αψηφώντας τις αντίξοες καιρικές συνθήκες που επικρατούσαν από την ραγδαία βροχόπτωση.

Στον Ημιμαραθώνιο τερμάτισαν πάνω από 3 χιλιάδες δρομείς. Η εκκίνηση του Ημιμαραθωνίου των 21,1 χλμ. δόθηκε με τη δύση του ήλιου στις 18:45, από την Πλατεία Αριστοτέλους στο ύψος της παραλιακής Λεωφόρου Νίκης, ενώ ο τερματισμός της κούρσας έγινε μπροστά από το Λευκό Πύργο. Νικητής στον Ημιμαραθώνιο ανδρών αναδείχθηκε ο Ρώσος Ρινάτ Αχμαντέεφ με χρόνο 1 ώρα 05:52, που αποτελεί νέο ρεκόρ αγώνων, μπροστά από τον προπέρσινο θριαμβευτή Μιχάλη Παρμάκη του διοργανωτή συλλόγου Μ.Ε.Α.Σ. Τρίτων, ο οποίος τερμάτισε δεύτερος (1 ώρα 07:05), ενώ την τριάδα συμπλήρωσε ο Ρώσος Βασίλι Περμίτιν (1 ώρα 07:53). Στις Γυναίκες επικράτησε η Σόνια Τσεκίνι-Μπουδούρη με νέο ρεκόρ αγώνων (1 ώρα 16:07), με δεύτερη την Παναγιώτα Βλαχάκη (1 ώρα 18:38) και τρίτη τη Ρουμάνα Λούκα-Μαρία Μαγκνταλένα (1 ώρα 20:29).

Στον δρόμο Υγείας & Δυναμικού Βαδίσματος των 5km έλαβαν μέρος πάνω από 10 χιλιάδες δρομείς. Ο αγώνας ξεκίνησε στις 21:15 από το Δημαρχιακό Μέγαρο, με τη βροχή να έχει πλέον κοπάσει, με πολλά χαμόγελα και απίστευτο παλμό. Την αψίδα του τερματισμού στο Λευκό Πύργο πέρασε πρώτος ο Μάριος Αποστολίδης (15:23), επαναλαμβάνοντας την αντίστοιχη επιτυχία του 2012, ενώ στο βάθρο τον ακολούθησαν ο σουδανικής καταγωγής Αλέξης Ελαμίν (15:32) και ο Θανάσης Παγουνάδης της Ολυμπιάδας Κομοτηνής (15:45). Στις γυναίκες, ταχύτερη όλων ήταν η Φωτεινή Δαγκλή-Παγκότο (17:51), με δεύτερη την Ανθή Κυριακοπούλου (17:58) και τρίτη την Παρασκευή Θρασυβούλου (18:02), η οποία κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.

Ο Σύλλογος μας έδωσε και σε αυτήν την διοργάνωση το αγωνιστικό παρόν. Η αποστολή του Συλλόγου μας ήταν μια από τις πολυπληθέστερες της διοργάνωσης γεγονός που καταδεικνύει τη δυναμική του Συλλόγου μας μεταξύ των μεγαλύτερων συλλόγων δρομέων της χώρας μας. Συνολικά στον Ημιμαραθώνιο (21,1 χιλ.) τερμάτισαν 33 δρομείς μας και στον δρόμο Υγείας & Δυναμικού Βαδίσματος (5 χιλ.) 4 δρομείς μας. Όλοι σχεδόν κατάφεραν να επιτύχουν ατομικές επιδόσεις, φεύγοντας με τις καλύτερες εντυπώσεις από την συμπρωτεύουσα. Συγχαρητήρια σε όλους!!!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των δρομέων μας.