Χιλιάδες οι συμμετοχές στον επετειακό Διεθνή10ο Ημιμαραθώνιο Καλαμπάκα – Τρίκαλα «Θανάσης Σταμόπουλος». Συγχαρητήρια σε όλα τα μέλη μας που το περασμένο Σαββατοκύριακο 12 Μαρτίου 2017, συμμετείχαν και τερμάτισαν στον επετειακό 10ο Ημιμαραθώνιο Καλαμπάκα-Τρίκαλα «Θανάσης Σταμόπουλος», σε έναν από τους δημοφιλέστερους ημιμαραθωνίους που διοργανώνεται στην Ελλάδα από την Περιφέρεια Θεσσαλίας και τον Σύλλογο Δρομέων Τρικάλων. Η εκκίνηση δόθηκε από την πλατεία Ρήγα Φεραίου της Καλαμπάκας και με πολύ καλό καιρό 1318 δρομείς ακολούθησαν την διαδρομή των 21,1 με τερματισμό την κεντρική πλατεία των Τρικάλων.

Με εκκίνηση την πλατεία Ρήγα Φεραίου της Καλαμπάκας και τερματισμό την κεντρική πλατεία των Τρικάλων, 1318 δρομείς ακολούθησαν και τερμάτισαν την διαδρομή των 21,1 χλμ. Ανάμεσά τους δέκα δρομείς του συλλόγου μας στήθηκαν στην γραμμή εκκίνησης και απόλαυσαν έναν αγώνα δυνατό ξεπερνώντας οι περισσότεροι τις ατομικές τους επιδόσεις.

2:00:10

Ο αγώνας έγινε με καλές καιρικές συνθήκες 11 έως 14 βαθμούς και με δυνατό ήλιο όπου έκανε την ζέστη πιο αισθητή. Για την Ιστορία νικητής του αγώνα αναδείχθηκε ο Μάρκος Γκούρλας του Εθνικού Αλεξ/πολης που τερμάτισε σε 1:07:05, με δεύτερο τον Θεόδωρο Αναγνώστου του Α.Ο. Αμαρουσίου με επίδοση 1:07:54. Την τριάδα έκλεισε ο Γιώργος Τάσσης του ΑΟ Τρίτων Χαλκίδας με επίδοση 1:09:14. Στις γυναίκες πρώτη τερμάτισε η Στεφανία Λεοντιάδου του Α.Ο. Αμαρουσίου σε χρόνο σε 1:18:33. Δεύτερη τερμάτισε, όπως και κάθε χρόνο, η Βασιλική Καραγεωργάκη της STOIKOS TRAINING σε 1:19:27 και στην τρίτη θέση τερμάτισε η Σόνια Τσεκίνη του Φ.Σ. Άργους Ορεστικού σε 1:19:48.

Παράλληλα με τον Ημιμαραθώνιο, διεξάγονταν αγώνας μέσης απόστασης 5 χιλιομέτρων με εκκίνηση και τερματισμό την κεντρική πλατεία των Τρικάλων και 1 χιλιομέτρου για παιδιά ηλικίας από 8 έως 14 ετών επίσης με αφετηρία και τερματισμό την κεντρική πλατεία των Τρικάλων. Στον αγώνα των 5 χιλιομέτρων ο σύλλογός μας εκπροσωπήθηκε από την Μολλά Μαρίνα η οποία σημείωσε επίδοση 0:40:40.

Για περισσότερες πληροφορίες ανατρέξετε μέσα από την επίσημη ιστοσελίδα της διοργάνωσης http://www.stamhalfmarathon.org/el/ Για τον παραπάνω θεσμό θα θέλαμε να εκφράσουμε τα θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους συντελεστές της διοργάνωσης για την άρτια και επιτυχή διεξαγωγή του αγώνα.

Ο Σύλλογός μας εκφράζει στα μέλη του, οι οποίοι για άλλη μια φορά τον εκπροσώπησαν στην σημαντική αυτή διοργανώση, τα θερμά του συγχαρητήρια και εύχεται υγεία και καλή δύναμη για την συνέχεια!!!

Ο Σύλλογος μας, εκφραστής του δρομικού κινήματος και του μαζικού αθλητισμού στην πόλη μας, δηλώνει παρόν και συνεχίζει δυναμικά……….

Ο Πρόεδρος                                                        Ο Γ. Γραμματέας