Στο Διήμερο εκδηλώσεων που διοργάνωσε η Περιφερειακή Ενότητα Έβρου στο πλαίσιο του 3ου Φεστιβάλ Via Egnatia περιέλαβε και την υλοποίηση αθλητικής εκδήλωσης με την δημιουργία ενός αγώνα Ημιμαραθωνίου. Ο αγώνας διεξήχθη το Σάββατο, 2 Σεπτεμβρίου 2017 στην Αλεξανδρούπολη και είχε αφετηρία τον πλατανότοπο Μαΐστρου και τερματισμό το Νομαρχείο Αλεξ/πολης, ενώ υπήρξαν παράλληλα και αγώνες παιδιών & ΑμεΑ.

Στον αγώνα του Ημιμαραθωνίου συμμετείχαν και τερμάτισαν 240 αθλητές. Ο σύλλογος μας συμμετείχε στην διοργάνωση με μια πολυπληθέστερη αποστολή δρομέων του εκφράζοντας την άσβεστη αγάπη του στον αθλητισμό και στους αγώνες δρόμου. Τον Σύλλογο μας εκπροσώπησαν δέκα (10) αθλητές που για ακόμη μια φορά έδωσαν την δυναμική της παρουσία σημειώνοντας εξαιρετικές επιδόσεις. Ειδικά θα πρέπει να σταθούμε και να δώσουμε δημοσίως συγχαρητήρια στην Δήμητρα Ζλάτκου η οποία κατέλαβε την δεύτερη θέση στην γενική κατηγορία Γυναικών τερματίζοντας εξηκοστή πέμπτη (65) στην γενική κατάταξη, σημειώνοντας χρόνο μία ώρα και σαράντα πέντε λεπτά (1:45). Στους άντρες είχαμε διακρίσεις από τους αθλητές μας, Μπίκο Σπύρο, Αναστάσιο Καλπάκη και Αγγελόπουλο Μιχάλη όπου μετά από έναν εξαιρετικό αγώνα, τερμάτισαν στην πρώτη είκοσι πεντάδα (25) και κατέλαβαν αντίστοιχα την δέκατη τέταρτη (14), την εικοστή πρώτη (21) και την εικοστή τέταρτη (24) θέση στην γενική κατάταξη, σημειώνοντας χρόνο 1:33:15, 1:35:58 και 1:37:06 αντίστοιχα. Η συγκεκριμένη καλή επίδοση των τριών αθλητών μας συντέλεσε στην ειδική βράβευση του συλλόγου μας ως τρίτος καλύτερος σε συμμετοχή. Η διαδρομή σχολιάστηκε από τους συμμετέχοντες δρομείς και χαρακτηρίστηκε δύσκολη με υψομετρικές διαφορές η οποία σε μεγάλο μέρος της ήταν χωμάτινη.