Για άλλη μια φορά ο σύλλογος μας την περασμένη Κυριακή στις 07 Φεβρουαρίου έδωσε και πάλι το δυναμικό παρόν σε δύο (4) μεγάλες διοργανώσεις που πραγματοποιήθηκαν στην Ελληνική Επικράτεια.
Συγκεκριμένα στην Κέρκυρα, με την συμμετοχή περισσότερων από 400 δρομέων ολοκληρώθηκε το πλήρες αγωνιστικό διήμερο αγώνων βουνού με την ονομασία “Corfu Mountain Trail”. Στον 1ο αγώνα υπεραπόστασης της διοργάνωσης Day & Night Trail των 80 χλμ. συμμετείχαν και τερμάτισαν 56 αθλητές. Η εκκίνηση του αγώνα δόθηκε τα μεσάνυχτα Σαββάτου προς Κυριακή. Ανάμεσά τους, βρέθηκε ο Αθλητής του συλλόγου μας Γρηγόρης Λαμπάκης ο οποίος μετά από έναν εξαιρετικό αγώνα, τερμάτισε και κατέλαβε την δέκατη τρίτη θέση στην γενική κατάταξη και την έβδομη στην κατηγορία του σημειώνοντας χρόνο 13.21.04. Για τα αποτελέσματα του αγώνα ανατρέξτε στο link: http://www.corfumountaintrail.com/

Εκπροσώπηση με διάκριση είχαμε και στον 5ο Αγώνα Μνήμης Μακεδονομάχων Μεσημερίου Έδεσσας απόστασης 12 χιλιομέτρων. Στον αγώνα συμμετείχαν και τερμάτισαν 212 αθλητές. Ανάμεσά τους, βρέθηκε ο Αθλητής του συλλόγου μας Αλέξης Αλεξόπουλος ο οποίος μετά από έναν εξαιρετικό αγώνα, τερμάτισε και κατέλαβε την τριακοστή δεύτερη θέση στην γενική κατάταξη και την πρώτη στην κατηγορία του σημειώνοντας χρόνο 0.57.11. Για τα αποτελέσματα του αγώνα ανατρέξτε στο link: http://www.runningnews.gr/item.php?id=25253

Πολύ καλή ήταν και η εκπροσώπηση των αθλητών μας στον 3ο χειμερινό ορεινό αγώνα δρόμου με την ονομασία “Winterun – paliakavala”, απόστασης 17.000μ. που διοργανώθηκε στην γειτονική μας πόλη. Οι δρομείς τρέξανε εξολοκλήρου σε άσφαλτο. Ο αγώνας έχει αφετηρία και τερματισμό την πλατεία του χωριού της Παλιάς Καβάλας με την διαδρομή να παρουσιάζει μια ποικιλία από χωματόδρομο, μονοπάτια και δασικό δρόμο. Στον αγώνα συμμετείχαν και τερμάτισαν 229 αθλητές. Τον Σύλλογο μας εκπροσώπησαν με βάση την γενική κατάταξη οι εξής δέκα πέντε (15) αθλητές: Αθανάσιος Δασκαλόπουλος, Βασίλειος Ναούμ, Ευστάθιος Ακριτίδης, Μιχάλης Αγγελόπουλος, Αλέξανδρος Πεχτελίδης, Ιορδάνης Μποκουράκης, Μαρία Αντωνιάδου, Δήμητρα Ζλάτκου, Ευάγγελος Δήμου, Ιωάννης Τσαγγάλας, Χριστίνα Αμπατζή, Δημήτριος Πάντος, Τάνια Χουφτέρη, Πάρης Γιαβάσογλου και Παναγιώτης Βυζικίδης. Για τα αποτελέσματα του αγώνα ανατρέξτε στο link: http://paliakavala.gr/docs/winterrun_results_2016.pdf

Εκπροσώπηση είχαμε και στην μία από τις δύο διαδρομές του 2ου αγώνα της σειράς Pearl Izumi Mountain Cup στην Πεντέλη απόστασης 11 χιλιομέτρων. Στον αγώνα συμμετείχαν και τερμάτισαν 239 αθλητές. Ανάμεσά τους, βρέθηκε ο Πρόεδρος του συλλόγου μας Ιωάννης Πυργελής ο οποίος, τερμάτισε και κατέλαβε την εικοστή δεύτερη θέση στην γενική κατάταξη και την ενδέκατη στην κατηγορία του σημειώνοντας χρόνο 1.10.20. Για τα αποτελέσματα του αγώνα ανατρέξτε στο link:

Ο Σύλλογός μας εκφράζει στα μέλη του, οι οποίοι για άλλη μια φορά τον εκπροσώπησαν στις σημαντικές αυτές διοργανώσεις, τα θερμά του συγχαρητήρια και εύχεται υγεία και καλή δύναμη για την συνέχεια!!!
Ο Σύλλογος μας, εκφραστής του δρομικού κινήματος και του μαζικού αθλητισμού στην πόλη μας, δηλώνει παρόν και συνεχίζει δυναμικά……….