Πλούσια σε αγωνιστική δραστηριότητα ήταν η Κυριακή που μας πέρασε, για τον Σύλλογο δρομέων Ξάνθης «Xanthi Runners».
Πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές του Συλλόγου μας για τη συμμετοχή και τον τερματισμό τους στους αγώνες που πραγματοποιήθηκαν σήμερα Κυριακή 20-03-2016.

Αναλυτικά:
Συγχαρητήρια σε όλα τα μέλη μας που συμμετείχαν και τερμάτισαν στον 9ο Ημιμαραθώνιο Θαν. Σταμόπουλος Καλαμπάκα- Τρίκαλα σε έναν από τους δημοφιλέστερους ημιμαραθωνίους που διοργανώνεται στην Ελλάδα από τον Σύλλογο Δρομέων Τρικάλων με τους τερματίσαντες δρομείς να ξεπερνάνε τους 1100. Ο Σύλλογος μας συμμετείχε με 6 αθλητές. Όλοι οι δρομείς μας τερμάτισαν με επιτυχία και με πολύ καλές επιδόσεις.

679 ΣΥΝΑΝΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 01:55:35

Για την Ιστορία νικητής του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιώργος Μίνος που τερμάτισε σε 1:08:37, με δεύτερο τον Δημήτρη Θεοδωρακάκο της ALL TERRAIN RUNNERS με επίδοση 1:08:53. Την τριάδα έκλεισε ο Μιχάλης Καλομοίρης του Ολυμπιακού με επίδοση 1:09:49. Στις γυναίκες πρώτη τερμάτισε η Ελένα Λεβεντάκη σε χρόνο σε 1:20:08. Δεύτερη τερμάτισε, όπως και πέρσι και πρόπερσι, η Βασιλική Καραγεωργάκη της STOIKOS TRAINING σε 1:20:40 και στην τρίτη θέση τερμάτισε η Βίκη Κολοβού του σε 1:27:39.

Για περισσότερες πληροφορίες ανατρέξετε μέσα από την επίσημη ιστοσελίδα της διοργάνωσης http://www.stamhalfmarathon.org/el/ Για τον παραπάνω θεσμό θα θέλαμε να εκφράσουμε τα θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους συντελεστές της διοργάνωσης για την άρτια και επιτυχή διεξαγωγή του αγώνα.

Δυναμικό και πολυπληθείς ήταν επίσης την ίδια μέρα το παρόν των Xanthi Runners στον “4ο αγώνα περιαστικού δάσους KAVALA TRAIL RUN” που διοργανώθηκε στην γειτονική πόλη από τον Σύλλογο Χιονοδρομίας – Ορειβασίας Καβάλας. Η επιτυχία της διοργάνωσης ήταν μεγάλη, καθώς συμμετείχαν σε αυτήν 327 δρομείς. Η απόσταση του Αγώνα έχει μήκος 13 χλμ. και 600μ υψομετρική διαφορά. Ο Σύλλογος μας συμμετείχε με μια πολυπληθή ομάδα 15 αθλητών του. Συγχαρητήρια σε όλους τους δρομείς μας που τερμάτισαν με επιτυχία και με πολύ καλές επιδόσεις τον αγώνα καταλαμβάνοντας σημαντικές θέσεις και διακρίσεις.

304 ΚΥΡΙΑΚΙΔΟΥ               ΜΑΡΙΑ 2:24:59

Για την Ιστορία Νικητές του αγώνα στην κατηγορία ανδρών αναδείχτηκαν: 1ος  ο Τζεφαλής Δημήτριος του One Step Beyond_Endurance Team με επίδοση 1.04.23 .  2ος ο Στημονιάρης Αθανάσιος του ΣΕΒΑΣ – ΕΟΣ ΚΑΒΑΛΑΣ με επίδοση 1.11.03. 3ος ο Βογιατζής Δημήτριος με επίδοση 1.13.10. Στις γυναίκες πρώτη τερμάτισε η Καρυάτη Θεοδώρα της CYCLOTRON σε χρόνο σε 1.26.52  Δεύτερη τερμάτισε, η Μαμανίδου Γεωργία της IRON TEAM σε 1.29.35 και στην τρίτη θέση τερμάτισε η Μούκα Παρασκευή του BODY ACTIVE GYM σε 1.33.07.

Για περισσότερες πληροφορίες για τον αγώνα ανατρέξετε μέσα από την επίσημη ιστοσελίδα της διοργάνωσης www.sxokavalas.gr/. Επίσης για τον παραπάνω θεσμό θα θέλαμε να εκφράσουμε τα θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους συντελεστές της διοργάνωσης για την άρτια και επιτυχή διεξαγωγή του αγώνα.

Συγχαρητήρια σε όλους και καλή αποκατάσταση παιδιά!

Ο Σύλλογος μας, εκφραστής του δρομικού κινήματος και του μαζικού αθλητισμού στην πόλη μας, δηλώνει παρόν και συνεχίζει δυναμικά.

Εκ του Δ.Σ. του Συλλόγου “Xanthi Runners”