Ολοκληρώθηκε με την συμμετοχή 15 δρομέων μας το μεσημέρι της Κυριακής ο 12οςΔιεθνής Μαραθώνιος «Μέγας Αλέξανδρος».
83ος ο Πυργελής στον μαραθώνιο της Μπρατισλάβας!

Ο 12ος Διεθνής Μαραθώνιος “Μέγας Αλέξανδρος” έχει περάσει στην ιστορία αφήνοντας ανάμεικτα συναισθήματα στους συμμετέχοντες.
Το μεγαλύτερο και κυρίαρχο συναίσθημα είναι αυτό της χαράς για την συμμετοχή σ΄ αυτόν τον τόσο σημαντικό σε αξία αγώνα που διοργανώνεται στην Βόρεια Ελλάδα. Ο καιρός ήταν ιδανικός και αποτέλεσε σύμμαχο στην προσπάθεια των αθλητών να απολύσουν μαζί με την ομορφιά και την ιδιαιτερότητα της διαδρομής και μια επίδοση σύμφωνη με την προσδοκία τους. Όμως το μεγάλο κέρδος αυτής της προσπάθειας, πέραν της συμμετοχής σε όλη αυτή τη γιορτή και βέβαια της εμπειρίας που αποκτά ο δρομέας μέσα από τέτοιες καταστάσεις, είναι ο τερματισμός. ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ…!!! για τον αγώνα σας και για την μεγάλη σας προσπάθεια. Ο Σύλλογος μας συμμετείχε με μια πολυπληθή ομάδα 15 αθλητών του οι οποίοι τερμάτισαν με επιτυχία και με πολύ καλές επιδόσεις τον αγώνα καταλαμβάνοντας σημαντικές θέσεις.

10156 PAPADOPOULOS STATHIS 00:52:48

Για την Ιστορία, πρώτος στον Μαραθώνιο τερμάτισε ο αθλητής του διοργανωτή ΜΕΑΣ ΤΡΙΤΩΝ Θεσσαλονίκης και γνώριμος στον σύλλογο μας απο τις συμμετοχές στους αγώνες μας, Μιχάλης Παρμάκης, ο οποίος πέρασε την αψίδα του τερματισμού σε χρόνο 2 ώρες 28:12 τρέχοντας.  Στο βάθρο τον ακολούθησε ο Κυριάκος Συμιριώτης (2 ώρες 29:20), ενώ την τριάδα των νικητών συμπλήρωσε ο Ιλίρ Κελέζι από την Αλβανία (2 ώρες 35:11). Στο Μαραθώνιο των γυναικών, το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Σόνια Τσεκίνι-Μπουδούρη με χρόνο 2 ώρες 45:02, αφήνοντας πίσω της τη Μαρία Βράιτς από την Κροατία (2 ώρες 50:53), που τερμάτισε στο βάθρο για άλλη μια χρονιά (ήταν επίσης 2η πέρσι και 3η πρόπερσι), ενώ την τριάδα έκλεισε η Στεφανία Λεοντιάδου (2 ώρες 56:40).

Στα 10.000μ., πρώτος στους άνδρες νικητής αναδείχθηκε ο Κώστας Γκελαούζος (31:06), αφήνοντας πίσω του τον Ιάσωνα Ιωαννίδη (31:42) και τον Θεόδωρο Αναγνώστου (32:01). Στην κατηγορία των γυναικών επικράτησε η Αναστασία Καρακατσάνη (34:50), με 2η την Ειρήνη Μιχαλά (37:01) και 3η η γνώριμη στον σύλλογο μας απο τις συμμετοχές στους αγώνες μας Βασιλική Καραγεωργάκη (37.17).

Στο Δρόμο των 5.000μ., που είχε και την πολυπληθέστερη συμμετοχή, πρώτευσε ο Γιώργος Μίνος, με 2ο τον Αντώνη Παπαδημητρίου και 3ο τον Στράτο Μαυριδόπουλο. Στις γυναίκες, τη νίκη κατέκτησε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά η πανελληνιονίκης του Μαραθωνίου Ράνια Ρεμπούλη, τη 2η θέση κατέκτησε η Αθηνά Κοΐνη, ενώ στην 3η θέση τερμάτισε η Βασιλική Κωνσταντινοπούλου.

Για περισσότερες πληροφορίες για τον αγώνα ανατρέξετε μέσα από την επίσημη ιστοσελίδα της διοργάνωσης http://www.atgm.gr/index.php/el/

Την Κυριακή 02 Απριλίου 2017 πραγματοποιήθηκε ο 12ος διεθνής μαραθώνιος της Μπρατισλάβας, στην Σλοβακία. Στον αγώνα συμμετείχαν και τερμάτισαν συνολικά 1008 δρομείς. Την περίοπτη 83η θέση κατέλαβε ο Πρόεδρος του συλλόγου μας Ιωάννης Πυργελής. Σημείωσε την εξαιρετική επίδοση 3ω07:12. βελτιώνοντας την ατομική του επίδοση περίπου κατά μισή ώρα. Δεν υπάρχουν λόγια για να περιγράψει κανείς την καταπληκτική υπέρβαση της προσπάθειας αυτής που σημείωσε ο Γιάννης.

Στους δρόμους της Σλοβάκικης πρωτεύουσας αγωνίστηκαν και τερμάτισαν άλλοι 3 Έλληνες δρομείς. Η εμφάνισή τους:

449 SIDIROPOULOS Savvas 3:06:52
456 BENECHOUTSOS Evangelos 3:30:23

455 PAPASTAMATIOU Georgios 4:03:11

Για περισσότερες πληροφορίες για τον αγώνα ανατρέξετε μέσα από την επίσημη ιστοσελίδα της διοργάνωσης  https://www.bratislavamarathon.com/en/

Συγχαρητήρια και πάλι σε όλους και καλή αποκατάσταση παιδιά!!!
Ο Σύλλογος μας, εκφραστής του δρομικού κινήματος και του μαζικού αθλητισμού στην πόλη μας, δηλώνει παρόν και συνεχίζει δυναμικά.