Την Κυριακή 27 Σεπτεμβρίου πραγματοποιήθηκε ο 9ος Γύρος λίμνης Ιωαννίνων 30χιλ & 10χιλ. Τον αγώνα διοργάνωσε με απόλυτη επιτυχία ο Αθλητικός Όμιλος «ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ». Οι αγώνες πραγματοποιήθηκαν υπό ιδανικές καιρικές συνθήκες για τους αθλητές και με την άριστη φιλοξενία και εξυπηρέτηση από τους εκατοντάδες εθελοντές της διοργάνωσης.

Την συνολική απόσταση των 30 χιλιομέτρων περιμετρικά της λίμνης Παμβώτιδας ολοκλήρωσαν 834 αθλητές, κατατάσσοντάς τον για ακόμη μια φορά  σ’ έναν από τους αγώνες με τις περισσότερες συμμετοχές στη χώρα μας. Ο αγώνας ξεκίνησε στις 9 το πρωί. Νικητής αναδείχθηκε ο Μιχάλης Παρμάκης της NORTH FACE με επίδοση 1:43:26 .Στη 2η θέση τερμάτισε ο Γιάννης Κρέκας του ΑΡΗ Θεσσαλονίκης σε 1:51:42, ενώ  τρίτος τερμάτισε ο Λαρισαίος Αντώνιος Κακαρόντζας με επίδοση 1:52:02. Στις γυναίκες επικράτησε η κωπηλάτισσα από τα  Γιάννενα Αγγελική Γκρέμου με 2:13:53 . Στην 2η θέση τερμάτισε η Νικολέτα Χήτα του τοπικού ΣΔΥ Ιωαννίνων με 2:23:21 και την τριάδα έκλεισε η Ελένη Καλλία του ΣΔΥ Θεσσαλονίκης με 2:27:17.

Στον αγώνα των 10 χλμ, πρώτος στην κατηγορία των Ανδρών τερμάτισε ο Σπύρος Γκίνης με χρόνο 34’ 41’’ και ακολούθησαν ο Κωνσταντίνος Τουσέ με χρόνο 35’ 16’’ και ο Νικόλαος Νομικός 36’ 23’’. Στην κατηγορία των γυναικών πρώτη τερμάτισε η Κατερίνα Φωτοπούλου σε 40’ 55’’, δεύτερη η Αθανασία Φίλιου σε  42΄ 01’’ και  τρίτη η Βασιλική Κωνσταντινοπούλου σε 43’ 27’’.

Η αποστολή του Συλλόγου μας ήταν μια από τις πολυπληθέστερες της διοργάνωσης και βραβεύτηκε για αυτό με τιμητική πλακέτα από την διοργάνωση γεγονός που καταδεικνύει τη δυναμική του Συλλόγου μας μεταξύ των μεγαλύτερων συλλόγων δρομέων της χώρας μας.  Συνολικά στους αγώνες των 10 χλμ και τον Γύρο Λίμνης Ιωαννίνων (30χιλ) έλαβαν μέρος 20 δρομείς μας. καταφέρνοντας σχεδόν όλοι να επιτύχουν τον προσωπικό τους στόχο-επίδοση, φεύγοντας με τις καλύτερες εντυπώσεις από την πόλη των Ιωαννίνων.

Την καλύτερη επίδοση πέτυχε ο Βασίλειος Γκορόγιας που εντυπωσίασε καθώς τερμάτισε σε 2:05:08 στην 24η θέση γενικής και 8η στην ηλικιακή κατηγορία με πολύ κοντά τον Βασίλειο Σπάχο ο οποίος τερμάτισε σε 2:10:21 στην 40η θέση γενικής και 17η στην ηλικιακή κατηγορία. Ιδιαίτερη μνεία θα πρέπει να κάνουμε στην καταπληκτική εμφάνιση της Δήμητρας Ζλάτκου η οποία τρέχει πρώτη φορά σε επίσημο αγώνα αυτή την απόσταση και κατέφερε να τερματίσει σε μια αξιοζήλευτη επίδοση  2:47:15 κατατάσσοντας την στην 5η θέση της ηλικιακής της κατηγορίας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των δρομέων μας.

30 χιλιόμετρα Γύρος Λίμνης Ιωαννίνων

(ο χρόνος δεν είναι καθαρός, αλλά ο χρόνος τερματισμού)