Αξέχαστες και μοναδικές στιγμές έζησαν οι αθλητές μας το σαββατοκύριακο που μας πέρασε  τρέχοντας στις δύο μεγαλύτερες δρομικές γιορτές που διεξήχθησαν σε άσφαλτο και σε βουνό στην χώρα μας. Πρόκειται για τον 6ο Διεθνή Νυχτερινό Ημιμαραθώνιο Θεσσαλονίκης και για τους Αγώνες Βουνού Παρθένου Δάσους Παρανεστίου το γνωστό σε όλους μας VFΤ.

Περισσότεροι από 25.000 δρομείς κάθε ηλικίας από 12 έως 82 ετών, από την Ελλάδα και από το εξωτερικό, έζησαν τον 6ο Διεθνή Νυχτερινό Ημιμαραθώνιο Θεσσαλονίκης. Η υψηλών προδιαγραφών διαδρομή, οι ιδανικές καιρικές συνθήκες και η ενθουσιώδης ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι χιλιάδες θεατές ήταν τα στοιχεία που προσέδωσαν ξεχωριστές στιγμές στους δρομείς και παράλληλα τη δυνατότητα να πραγματοποιήσουν πολλοί από αυτούς ατομικά ρεκόρ. Εντυπωσιακός ήταν και ο αριθμός των εκπροσωπούμενων χωρών, αφού στη φετινή διοργάνωση συμμετείχαν δρομείς από 53 χώρες. Στον Ημιμαραθώνιο τερμάτισαν 3.550 δρομείς. Η εκκίνηση του Ημιμαραθωνίου των 21,1 χλμ. δόθηκε με τη δύση του ήλιου στις 18:45, από το Λιμάνι της Θεσσαλονίκης, ενώ ο τερματισμός της κούρσας έγινε μπροστά από το Λευκό Πύργο. Νικητής στους άνδρες αναδείχθηκε ο Ζαν Μπαπτίστ Σιμουκέκα από τη Ρουάντα με χρόνο 1 ώρα 06:15, μπροστά από τον Κενυάτη Χοσέα Κιμέλι Κισόριο, ο οποίος τερμάτισε δεύτερος σε 1 ώρα 06:42. Την τριάδα των μεταλλίων συμπλήρωσε ο ταχύτερος Έλληνας της κούρσας, Γιώργος Μενής, με χρόνο 1 ώρα 08:26. Στις Γυναίκες επικράτησε η Βίβιαν Τζέροπ Κεμπόι από την Κένυα με επίδοση 1 ώρα 18:00, με δεύτερη τη Ελληνίδα Φωτεινή Δαγκλή-Παγκότο σε 1 ώρα 20:10 και τρίτη τη Ρουμάνα Αντέλα Παουλίνα Μπαλτόι με επίδοση 1 ώρα 20:32. Στον δρόμο Υγείας & Δυναμικού Βαδίσματος των 5km τερμάτισαν 12.353 δρομείς. Ο αγώνας ξεκίνησε στις 21:15 από το Δημαρχιακό Μέγαρο με πολλά χαμόγελα και απίστευτο παλμό και με την αψίδα του τερματισμού στο Λευκό Πύργο. Νικητής αναδείχθηκε  ο Ιάσων Ιωαννίδης  με χρόνο 14:58, επαναλαμβάνοντας για τρίτη συνεχόμενη φορά την αντίστοιχη επιτυχία του στην ιστορία του θεσμού. Δεύτερος νικητής αναδείχτηκε ο Χρήστος Παπούλιας με χρόνο 15:15 και τρίτος ο Παναγιώτης Γραμμένος με χρόνο 15:26.

Στις γυναίκες, πρώτη τερμάτισε η Βασιλική Κωνσταντινοπούλου του Stoikos-Running-Team με επίδοση 16:59. Δεύτερη νικήτρια αναδείχτηκε η Μερόπη Παναγιώτου με χρόνο 17:46 και τρίτη η Γεωργία Κωνσταντινοπούλου επίσης του Stoikos-Running-Team με επίδοση 18:28.

Ο Σύλλογος μας έδωσε και σε αυτήν την διοργάνωση το αγωνιστικό παρόν. Η αποστολή του συλλόγου μας ήταν μια από τις πολυπληθέστερες της διοργάνωσης γεγονός που καταδεικνύει τη δυναμική του συλλόγου μεταξύ των μεγαλύτερων συλλόγων δρομέων της χώρας. Συνολικά στον Ημιμαραθώνιο (21,1 χιλ.) τερμάτισαν 24 δρομείς μας και στον δρόμο Υγείας & Δυναμικού Βαδίσματος (5 χιλ.) 1 δρομέας μας. Όλοι σχεδόν κατάφεραν να επιτύχουν ατομικές επιδόσεις, φεύγοντας με τις καλύτερες εντυπώσεις από την συμπρωτεύουσα. Ειδική μνεία θα πρέπει να κάνουμε για την κατηγορία 55-59 όπου ο σύλλογός μας διακρίθηκε για δεύτερη συνεχόμενη φορά στην ιστορία του θεσμού, με την αξιόλογη επίδοση του ίδιου του αθλητή μας ο οποίος επαναλαμβάνοντας την περσινή του επιτυχία κατέκτησε για δεύτερη φορά την πρώτη θέση. Πρόκειται για τον αθλητή μας Μιχάλη Αγγελόπουλο, ο οποίος σημειώνοντας την εξαιρετική επίδοση 1:33:18, που και για τους νεότερους αθλητές η επίδοσή του αυτή αποτελεί αξιοζήλευτη, κατέλαβε την πρώτη θέση στην ηλικιακή του κατηγορία και την 181η στην γενική. Να σημειώσουμε ότι η περσινή του επίδοση ήταν 1:28:56 δηλαδή καλύτερη κατά 4 λεπτά περίπου. Εξαιρετική ήταν και η επίδοση του αθλητή μας Βασίλη Γκορόγια ο οποίος στην μικρότερη ηλικιακή κατηγορία 19-34 κατέλαβε την τριακοστή έκτη θέση σημειώνοντας επίδοση 1:27:30 και την 93η στην γενική.

Συγχαρητήρια σε όλους!!!

Παρακάτω παρουσιάζουμε τους αθλητές μας που λάβανε μέρος στους δύο αγώνες και τις αντίστοιχες επιδόσεις τους:

50618 MOREAS IRAKLIS 00:28:55

Μοναδικές στιγμές έζησαν και όσοι ταξίδεψαν από όλα τα γεωγραφικά σημεία της χώρας μας αλλά και από το εξωτερικό για να βρεθούν στο Παρανέστι Δράμας, με μοναδικό σκοπό να τρέξουν από 10 χιλιόμετρα έως και 100 μίλια σε μία από τις μεγαλύτερες διοργανώσεις ορεινού τρεξίματος στην Ελλάδα. Αναφερόμαστε στους αγώνες της διοργάνωσης του Virgin Forest Trail όπως είναι η επίσημη ονομασία της, ή αλλιως στους παρακάτω έξι αγώνες Βουνού Παρθένου Δάσους Παρανεστίου με αγωνιστικές διαδρομές για όλα τα γούστα και τις δυνατότητες:

Virgin Forest Ultra Trail (VFUT): 162km, 6887m D+, Όριο 40 ώρες

Nature Trail (NTR): 110km, 4675m D+, όριο 24 ώρες

Paranesti Path (PP): 46km, 1930 D+, όριο 8 ώρες

Nestos Trail (NT): 10km

Άλκιμοι Παίδες Ι & ΙΙ: 1.200μ – 2.500μ για παιδιά 10-13 και 14-17 ετών αντίστοιχα

Special VFT: 800μ για άτομα με ειδικές ικανότητες

Φυσικά από αυτή την διοργάνωση ήταν αδύνατο να λείψει η παρουσία των μελών μας, που για ακόμη μια φορά ήταν δυναμική και η οποία συνοδεύτηκε με σημαντικές επιδόσεις.

Συγχαρητήρια στον γιατρό και μέλος μας Παναγιώτη Σιδηρόπουλο, γιατί κατάφερε στον μεγάλο και απαιτητικό αγώνα των 162 χιλιομέτρων μετά από 27 ώρες, 58 λεπτά και 08 δεύτερα να τερματίσει 8ος στη γενική κατάταξη και δεύτερος στην ηλικιακή του κατηγορία. Αξιοσημείωτο παραμένει το γεγονός ότι ο Παναγιώτης δοκιμάζοντας τις φυσικές και τις ψυχικές του δυνατότητές θα επιχειρήσει για πρώτη φορά στα χρονικά να γράψει ιστορία και να τερματίσει με διαφορά μιας εβδομάδος και τον αγώνα του ROUT 164 χιλιομέτρων που θα διεξαχθεί στις 20-21 Οκτωβρίου στο Δασικό Χωριό Ερύμανθου, στη Χαϊντού Ξάνθης.

Για τον Nature Trail (NTR) 110km θα πρέπει να σταθούμε ειδικά και να δώσουμε δημοσίως συγχαρητήρια στο μέλος μας Αθανάσιο Δασκαλόπουλο, όπου με υποδειγματική ευσυνειδησία και ηθική ανωτερότητα, αντιλαμβανόμενος κατά τον τερματιμό του το λάθος της επιλογής του να διανύσει διαφορετική διαδρομή από την ενδεδειγμένη, ζητησε από τον Τεχνικό Δντη του αγώνα, σεβόμενος τους συναθλητες του και την διοργάνωση την ακύρωση της ολης προσπαθειας του. Με την στάση αυτή ο Θανάσης δίχνει σε όλη την δρομική κοινότητα ποια είναι τα ιδεώδη του ευ αγωνίζεσθαι. Για τον σύλλογο ο Θανάσης παραμένει υπόδειγμα αθλητή και ανθρώπου και τον συγχαίρει δημοσίως για την υπερπροσπάθεια που κατέβαλε να τερματίσει ανεξαρτήτως της κατάταξής του.

Διακρίσεις είχαμε και στους αγώνες του Paranesti Path (PP) 46km και στο Nestos Trail (NT):10km. Την 2η θέση στην ηλικιακή της κατηγορία W30 στον αγώνα Paranesti Path (PP) 46km κατέλαβε η αθλήτριά μας Τάρρου Kυριακή η οποία στην γενική κατάταξη τερμάτισε στην πεντηκοστή έβδομη (57) θέση σημειώνοντας χρόνο έξι ώρες, τριάντα εννιά λεπτά και πενήντα εννέα δευτερόλεπτα (06:39:59). Την τρίτη θέση στην γενική κατάταξη στον αγώνα Nestos Trail (NT):10km κατέλαβε ο αθλητής μας Βασίλης Παπανδρέου ο οποίος τερμάτισε σημειώνοντας εξαιρετικό χρόνο, σαράντα τρία λεπτά και πενήντα τέσσερα δευτερόλεπτα (00:43:54).

Συγχαρητήρια θα πρέπει να δώσουμε και στους αθλητές μας που παρά την προσπάθεια που κατέλαβαν δεν κατάφεραν να τερματίσουν. Τους ευχόμαστε υγεία και καλή επιτυχία στην νέα τους προσπάθεια.